Kilde: Stiftsamtmannen i
Kristiansand, Pakke 2392
Rulle
Ower
Obriste
Lieutnant
Cicignons
Compag.
For
Ao.
1701
No 1
Tinds Præstegield
Attraa Sogn
Læg
1
Hans Olsen Ulleren 96 Ulleren, Nøstegaard, Bernaas, Huusuold, Skre
2
Gunuf Knudsen Marum 90 Marum, Lilleland
3
Halfvor Biørnnsen Goudeset 1701 Goudesæt, Loftthuus, Goudsæt, Flotten
Reserve 1 Aar
4
Gunuf Syfversen Giøsdahl 96 Giøsdahl, Giøsdahl
5
Niels Olsen Berge 96 Berge N, Waalun S, Luraas, Vtingsrud
6
Ole Halfvorsen Luraas 90 Luraas, Gunlichsrud, Luuraas M, Bachhuus
7
Herlof
Pedersen Heiggaard 97 Heiggaard,
Schrinedahl, Suinbol, Bachejord, Ruuj Midgr,
Dahlen
8
Ougen Knudsen Marum 96 Marum, Huammen, Sanduig, Stuftraa, Aslesæt
9
PederKittilsen Houchaas 1700 Houchaas, Quisterud, Gal, Sualestue, Tollefjord
10
Niels Gunnufsen Bachen 96 Bachen, Øjeland, Midbøe, Lien, Houen, Gunlichsrud,
Giellejord
11
Tof Knudsen Jonnsjord 97 Jonsiord, Gaarden, Kobbersrud, Kiellerud, Biørnerud,
Ruj
12
Syfver Olsen Ruuj 90 Ruj, Lie, Giøsdal, Giøsdal, Egerud, Daglien, Loftthuus
13
Torgius Aslachsen Aasland 96 Aasland, Særbreche, Aasland, HuusVold, Berge,
Mordahl, Stensbøl
14
Knud Halfvorsen Bøen 1701 Bøen, Bachejord, Nostegaard, Ruj, Ormsjord,
Reserve 1 Aar Nøsteboe, Midgaarden
15
Helge
Nielsen Houchaas 90 Houchaas, Bernaas,
Houchland, Wallen,
Giedschelj,
Egerud
16
Gierlof
Aschiersen Karlsrud 96 Karlsrud, Skaflebøe,
Grimsrud, Tverberg, Daller,
Louglutten, Træuigjord, Appelen, Skarberg, Soller
17
Joen Tofsen Bøen 1701 Bøen, Tingbøen, Huammen, Marimsrud, Litleland
Dals og Meels annxer
18
Syfver Torbiørnsen Maar 98 Maar, Weset S, Weset N, Bøe
19
Ole Joensen Bøen 98 Bøen, Tretten
20
Torgier Østensen Øfverland 1700 Øfverland, Moen, Ingulsland
21
Ole
Taraldsen Hadeland 98 Hadeland, Dahle
22
Ole Jonnsen Søum 99 Søum Nordgaarden, Søum
23
Dyre Østensen Svalde 96 Svalde, Milland, Biørtofft
24
Gunlich Pedersen Berge 98 Berge S, Rolaug, Berge
25
Torbiørn Nielsen Goudestad 98 Goudestad, Mollie
26
Knud Olsen Møllie 96 Mollie, Haaekenæs
27
Halfvor Knudsen Einong 1701 Einong Milland, Fosse, Berge
Reserve 1 Aar
28
Knud Olsen Milland 1701 Milland S, Biørtofft
29
Torgrim Olsen Grøndsche 96 Grøndsche, Rolaug, Rolaug S:, itm N:
30
Kittil Nerigsen Møllie 98 Møllie, Rolaug, Stranderud, Traar, Sanduig
(udj Dahls og Mels Annexer)
Hofvenbøigd
31
Halfvor Jermondsen Swinbøel 90 Suinbøl, Slettingdal, Weeaasen, Hofvenbøl, Omdahl,
Espesæt, Nappegaarden, Høysæt
32
Halfvor Kittilsen Ruuj 96 Ruujhollet, Hierpedahl, Bresæt, Uhrdahlen, Sørum
33
Tostein Gulichsen Fossum 96 Fossum, Daarud, Skebdalen, Ufverud
34
Aarsteen Jonnsen Bøen 1701 Bøen, Midgaarden, Grafuer, Hofue, Bratterud
35
Eener Jonnsen Twetten 1701 Tuetten, Stegerud, Rustad, Bachen, Aaseland
36
Guldbrand Laursen Bache 1701 Bache, Grafver, Huustuedt, Huammen, Dommerud
Reserve 1 Aar
Grandis Herrit
37
Asbiørnn Helgesen Ruij 96 Ruj, Sualestuen, Hofde, Sonstegaard, Petterud
38
Halfvor Pedersen Buusnæs 96 Buusnæs, Skiøraasen, Hauchedal, Traar, Buusnæs,
Sanden, Lilleland
39
Gunlich Andersen Kaalj 96 Kaalj, Lønnevig, Fætten, Toffte
40
Helge Gunlichsen Berge 97 Berge, Breche
41
Ole
Hellichsen Mieland 1701 Miæland, Wenaas, Wenaas
N:, Sættre
42
Helgie Lefsen Nessj 1700 Nessi, Mosserud, Lien, Kirchevold
43
Halfvor Torchelsen Hofue 96 Hofue, Traar, Jorde, Hofsteen
44
Anders Nielsen Romme 90 Romme, Gaardsjord, Lilledalen, Grandaas
45
Jonn Tostensen Boen 1700 Bøen, Aaslutten, Rødningen, Kopsland, Ruj
46
Hans Isachsen Bøen 96 Bøen, Folseland, Helsledahl
47
Helle Gunlichsen Helleberg 90 Helleberg S, itm N:, Buim
48
Ole Gullichsen Folseland 1700 Folseland, Folseras, Morck
49
Rollef Gunlichsen Bolchesiøe 1700 Bolchesiaa, Ruj, Bolchesiaa, Bøen, Rødningsdalen
Lille Herrit
50
Claus Jensen Morch 1700 Morck, Mellum, Viig, Lien, Baglj, Ruj, Brestul, Højmyr
51
Helge Torgrimsen Landswerch 99 Landswerk N:, LandsVerch S:
52
Ole Olsen Hofve 96 Hofue øfre, Hofue Nedre
53
Tof Biørnnsen Morch 1701 Morch, Grafver, Flaatten
Reserve 1 Aar
Hitterdahls Præstegield
54
Helge Jacobsen Simmones 96 Simmonæs, Strand
55
Tarald Laursen Strand 1700 Strand N: med Giufvinge, Midstrand
56
Gunder Torgiusen Hofdejord 99 Hofdejord, Hefve, Flaatterud, Glittenberg,
Herbiørnsrud
57
Jacob Somundsen Yllen 96 Yllen N:, itm S:, Kleppen, Gangevig
58
Ole Christophersen Huuristuedt 97 Huuristuedt, Enersrud, Huristuedt, Holt
59
Giermund Jonns: Grinj 1700 Grinj, Ruj, Ruj S:, Undeland
60
Bernholt Jensen Jamtudt 1701 Jamtuedt, Ruuj, Tuetten
61
Gregar
Olsen Meelaas 97 Meelaas, Tubaas
62
Torbiørn Halfvorsen Bouerud 96 Bouerud, Traaserud, Aasen, Flaatten
63
Ole Morttensen Aase 96 Aase, itm Midgr:, Haugerud
64
Gudmund Ingebrets: Søfver 96 Søfver Midgaarden, Søfver Nordre
65
Hans Biørnsen Søfver 96 Søfver S:, Langerud, Nøsterud
66
Anun Anunsen Søfver 96 Søfver M:, Bamle, Jngulsrud, Ruj, Hagetofft
67
Ole Tiøstelsen Hellem 96 Hellem N:, Hellem S:
68
Jonn Tiøstelsen Sillejord 90 Sillejord, Rechaas
69
Ellef Hansen Holten 96 Holten, Rechaas
70
Biøren Halfvorsen Haaberg 99 Haaberg, Nyhuus, Breche, Aachre
71
Torgrim Hansen Stifven 96 Stifuen S:, Stifuen N:
72
Ole Haraldsen Løchen 90 Løeken, Tofsrud
73
Ole Andersen Bache 1701 Bache, Engraf, Sperud
74
Peder Bendtzen Holden 97 Holden øfre, Holden S:
75
Johanes Svendsen Semb 99 Semb S:, Ryen Nordre
76
Ole Joensen Semb 96 Semb N:, Ryen øfre
77
Hans Andersen Tindnæs 96 Tindnæs, Ryen
78
Gunuf Andersen Tinne 99 Tinne, Hualle, Huallen
79
Tor
Erichsen Twetten 96 Tuetten S:, itm N:,
Bendixrud
80
Ole Knudsen Ramberg 96 Ramberg, Heibøe
81
Mathias Tofsen Twetten 96 Tuetten, Ramberg
82
Efwen Laursen Ramberg 90 Ramberg Midgr:, Giesterud, Tejen
Søfver Præstegield
83
Anders Torsen Juxe 96 Juxe, Juxe, Andengaard
84
Halfvor Knudsen Guthoe 96 Gutho, itm: Sætter, Søegaarden
85
Tobias
Arnesen Hougholdt 1700 Hougholt, Rougst
86
Tof Olsen Jønsi 96 Jønsi, Kallejord, Kløfverud, Kichen
87
Torbiørn Torsen Moltuedt 96 Moltuedt, Moltuedt N
88
Østen Torsen Arud 96 Arud, Holte
89
Halfvor Nielsen Twetten 1700 Tuetten, Sundsuallen, Sunde, Lille tuedt
90
Gunuf Brynildsen Sunde 96 Sunde N:, itm M:, Løevold
91
Tormoe Erichsen Aasse 98 Aasse, Løevold N:
92
Daniel Jensen Fladhuus 98 Fladhuus, Dahle, Sættre, Norngutho
93
Tyge Torbiørnsen Walle 96 Walle N:, itm:, LandsVerck
94
Peder Christensen Moen 96 Moen, Smedsvallen, Roeholt, Houchsund, Dahle
95
Bauge Baugesen Houchewiig 99 Houchviig, Aanaas, Ottersnæs
96
Erich Erichsen Ryentuedt 96 Ryentuedt, Holte, Edingsaas
97
Erich Jonnsen Houchaas 1700 Houchaas, Houchedal, Bolager, Hemb
98
Knud Bendsen Hemb 98 Hemb S:, Uleberg, Hemb Lille
99
Biørn Pedersen Ruuj 96 Ruuj, Dahle, Huanæs, Følgedahl
100
Tiøstel Tiøstelsen Kuuslungen 1700 Kuslungen, Søfver, Grippenstad
101
Ellef Helgesen Søfver 1701 Søfver W:, Fladhuus, Houg, Braarud
102
Hans Jørgensen Wejum 99 Wejum N:, Wejum Midgaarden
103
Tollef
Gunders: Wejum 96 Wejum, Øedahl, Næs N:
104
Tosten
Rolfsen Edingsaas 96 Edingsaas, Mejerød,
Edingsaas, Kirchestuen
105
Elling
Anunsen Holten 96 Holten N:, Barnhuus,
Næs S
Næs
Herridt
106
Anun Hansen Hesthaug 96 Hesthauge, Nyhuus, Kleppen
107
Jacob Laursen Holte 96 Holte, Østgaarden
108
Erich Jensen Berge 1701 Berge, Westgaarden
Reserve 1 aar
109
Laurs Terchelsen Holte 96 Holte, Gunnum Midgaarden
110
Aslack Nielsen Gunum 96 Gunnum, Hetterud
111
Ellef Brynilsen Lindem 96 Lindem N:, Lindem S.
112
Ole Olsen Efje 96 Evie, Sætter, Præstholt østre
113
Ole Knudsen Gunem 96 Gunnum, Dyrud, Solfverud
114
Peder Andersen Kiise 96 Kise, Stenersrud, Prestholt Westre
115
Wetle Nielsen Haatuedt 96 Haatuedt, Lequam
116
Niels Jensen Aarnes 96 Aarnæs, itm:, Dyrud
117
Niels Laursen Norendahl 1700 Norendahl, Jernæs, Bestul
118
Halfvor Østensen Aarnes 97 Aarnæs, Gurestad, Haatuedt
Holden Præstegield
Rommmenes Sogn
119
Peder Villemsen Sandnes 96 Sandnæs Øfre, Sandnæs N:, Uluig
120
Mortten Hansen Hvale 96 Walle, Solberg, Bordstad, Opsahl
121
Syfver Tollefsen Hwale 99 Wallen, Lunde
122
Kittil Olsen Lunde 1701 Lunde øfre, Brende
Holden Sogn
123
Halfvor Steenersen Heisholt 96 Heisholt østre, Grafver
124
Jens
Jacobsen Susaas 96 Susaas, Bache,
Suusaas
125
Laurs Søfrensen Haatuedt 96 Haatuedt, Tuedt
126
Lifver Gunlichsen Ullefas 1700 Ulefaas, Toffte
127
Tyge Swennungsen Eie 97 Eie, Doxrud, Fosse, Schaardal, Lille, Texle
Helgen Sougn
128
Anders Olsen Jøntuedt 98 Jøntuedt N:, itm: M:, Jøntuedt lille, Tvere
129
Kittil Salfvesen Hvallen 99 Wallen, Omtvedt, Kolle
130
Asgier Gunlichs: Kaalstad 96 Kaalstad, Skibsnæs, Sanden, Kaalstad lille, Helgen W.
131
Peder Svendsen Ytterbøe 96 Ytterbøe, Steenstad
132
Jacob Gunders: Helgen 96 Helgen St:, Bøe
133
Brynuld Erichsen Jelset 1700 Jelsæt, Hufve, Præstgraf, Bierfven, Verstad, Vasdahl
134
Ole Rasmussen Langeland 96 Langeland, Munchen, Giedeboe, Tindholt, Steenstad,
Vallen, Skiørholt
135
Peder Andersen Holten 96 Holten, Bøemarksætter, Kløfvedahl, Bruset udj Mellum
Sougen, Moesætter udj Mellum Sougen, Tuedtstul udj
Mellum Sougen.
Effter Hans Kongl: Maysts: allernaadigste Befalling af dato, Kiøbenhafn dn: 12 Martij Nestleeden Hafwer Vj
Underschrefne
allerunderdanigst Completerit dette Compagnie.
For døde........................................1
U-døchtige....................................12
Deserterede...................................2
Som saaleedes hermed af os allerunderdanigst Testeris
Datum Semb udj Hitterdahl
d: 27 Julij 1701
Sign.